Наш специалист по обща хирургия на Анадолу Медицински Център Кемал Раша бе избран за президент на Европейската Хирургична Инфекциозна Асоциация (Surgical Infection Society Europe, SIS-E)
Една от основните теми в научните изследвания на д-р Кемал Раша са хирургичните инфекции. През последните 30 години той участва активно в мероприятията на организацията. Като през 2019 година стана ръководител на Европейската Хирургична Инфекциозна Асоциация. Нашият лекар е член на Съвета на директорите на Хирургичната Инфекциозна Асоциация (World Surgical Infection Society – WSIS). Д-р Кемал Раша е член на редакционния съвет на списанието Surgical Infections Journal. То е официалното издание на асоциациите SIS-Europe, SIS-North America и SIS-Latin America. Също така е член на Комисията за глобално здраве (Global Health – ad Hoc Committеe), създадена през миналата година в SIS-North America.
“Днес един от най-важните проблеми в областта на здравните услуги в света са болничните инфекции. А най-голямата част от болничните инфекции са хирургичните инфекции. С други думи, сериозен проблем са антибиотичната резистентност, която възниква поради инфекции развиващи се при хирургичните пациенти.Като при лечението на тези инфекции, лечението на микроорганизмите причиняващи инфекции и увеличаващата се в последно време резистентност към тези микроорганизми. Фактът, че не може да се открие антибиотик за лечение на тези пациенти и намаляващата ефективност на лечението напоследък, увеличава риска за живота на пациентите и дори може да доведе до смърт на някои от тях. Поради тази причина болничните инфекции са един от важните елементи на здравната система, чието значение се разбира все по-добре през последните 15 години.
Както при другите професионални групи, така и за борба с тези хирургични инфекции са създадени целеви асоциации. Целта им е да осигурят безопасността на пациентите. Първата асоциация е създадената в Северна Америка – сдружение SIS (Surgical Infection Society). По-късно, връщащите се от Америка в Германия хирурзи откриват приноса на тези асоциации за безопасността на медицинската помощ за пациентите и стават важен крайъгълен камък в борбата с хирургичните инфекции.
По-късно, след като се утвърди че тези асоциации наистина осъществяват правилна дейност и се получават добри резултати. Поради това започват да се създават независими асоциации за хирургическа инфекция и на другите континенти. Такива има например в Латинска Америка, в Азиатско-тихоокеанския регион. В същото време, в много държави, работещи в координация с тези асоциации се създават местни асоциации за борба с хирургическите инфекции. И за да се създаде рамка за тези асоциации е образувана Глобалната асоциация ISIS (International Surgical Infection Society). Тази структура по-късно се трансформира в WSIS (World Surgical Infection Society) и днес тя продължава да се подписва под много различни проекти.
Един от най-важните инструменти, използвани за представяне на научните изследвания, които се осъществяват с помощта на тези асоциации и с натрупания опит в научната сфера са международно признатите референтни списания. Най-важното от тях, което е свързано с хирургичните инфекции е Surgical Infectional Journal. Член съм на редакционната колегия на списанието, в което се публикуват важни научни статии в тази област.
Точно както хирургията е една от горещите теми за световното здраве. Така и болничните инфекции и антибиотичната резистентност са на преден план в една болница. Хирургичните инфекции вече не са проблем само за страната или за континента, а са проблем в глобален мащаб. Защото пренасянето на съществуващите инфекции от едно място на друго отнема само няколко часа.
Вирус, който е развил резистентност може да бъде пренесен от един до друг континент само за часове. От друга страна, здравните услуги предоставяни в развитите страни и услугите и правилата на здравни услуги, предоставяни в страните с нисък и среден доход са напълно различни. Следователно, не са едни и същи операцията направена в САЩ, тази осъществена в Истанбул или операцията осъществена в Кения – Африка. Около 85-90% от операциите, извършвани в тези райони са отворени.
Другите видове операции не могат да се осъществят успешно в тези райони, и поради липса на инфраструктура, и по много други основни причини, като например липсата опит. Полагат се сериозни усилия за премахване на тези недостатъци, както от страна на Световната здравна организация, така и от страна на международните неправителствени организации. Това в същото време е и тема, която е в радара на Surgical Infection Society of North America в продължение на две години. Като във връзка с това е създадена работната комисия ad hoc. И аз съм един от членовете на този съвет.”
Основното тук е съществуващата неправителствена организация. Тя подкрепя и следи проучванията, дейностите или определя съществуващи недостатъци в научните изследвания на европейските страни. Една от основните и дейности е организирането на годишните конгреси. В рамките на всяка научна програма се организира годишен конгрес. На него се предоставят възможности за устни и постерни презентации. Също се предлагат изследванията на хирургическите инфекции в Европа и се дава възможност за обсъждането им в научната сфера. След това изследванията се публикуват на различни места.
Друга дейност е участието в научни изследвания заедно с другите SIS (Surgical Infection Society) организации и Световната здравна организация и някои други институции. Последната публикация относно хирургичните инфекции е изготвената под ръководството на Световната здравна организация . Тя е Глобално ръководство за предотвратяване на хирургическите инфекции, публикувана през 2016 г. Нашата асоциация има важен принос за осъществяване на публикации от този род.
В допълнение към това, Асоциацията участва и в дейности за повишаване на осведомеността, провеждани от страна на CDC-E (Central Diseases Control Europe). Например, съществува кампания наречена Antibiotic Awareness. През последните няколко години активно подкрепяме тази кампания.
В Турция, както и в света като цяло, данните с добро качество са много малко и следствие на това не знаем какъв е реалния процент на хирургични инфекции. По наши изчисления, в около 20% от хирургичните операции, особено при откритите операции се развиват инфекции. Значи при всеки един от пет пациента се развива инфекция. Затова събирането и наблюдението на тези данни и включването им в ръководствата на болниците на международно ниво е изключително важно за предотвратяване на хирургичните инфекции.
Анадолу Медицински Център наблюдава тези данни за инфекции в хирургическата област чрез:
Комитетът предоставя обратна връзка на хирурзите и предприема дейности за непрекъснатото подобряване на мерките. В Центъра ние използваме указанията на Световната здравна организация за инфекции, публикувани през 2016 година. Тези ръководства се обновяват на всеки 2-3 години след преразглеждането им в рамките на научните доказателства.