Нашата най-нова услуга „масаж“ се предоставя в масажния център, намиращ се в отделението по Физиотерапия и Рехабилитация в Анадолу медицински център и се радва на голям интерес от страна на пациенти и медицински служители. Благодарение на специалното оборудване – приглушени светлини, релаксираща музика и интериорен дизайн, изработен от дървен материал, центърът изцяло наподобява СПА център. Тук грижите за пациентите се полагат от страна на Султан Гани – масажистка с богат дългогодишен опит в тази сфера. Освен пациентите, на които специалистът по Физиотерапия и Рехабилитация проф. д-р Семих Акъ издава направление, служителите на болницата също се възползват от тази услугата в края на уморителния работен ден.
„В зависимост от типа масаж и съответните индикации, цялостният масаж трябва да бъде с продължителност 30-45 минути, а частичният 15-20 минути. Честотата на процедурата е добре да бъде съобразена с патологичните показатели на тъканите и общото здравословно състояние на пациента, както и възстановителния период. При наличие на миофасцинални болки (често срещани болки в областта на гърба , врата и главата при хора работещи в офис среда), както и при лимфедема, масажът може да се прилага всеки ден до постигане на резултат. Цялостният масаж, приложен 1-2 пъти седмично е напълно достатъчен. Днес в методиката на класическия лечебен масаж са установени пет масажни начина: поглаждане, изстискване, разтриване, размачкване, вибрации.
Чрез гладки, спокойни и дълбоко ефективни масажни манипулации се стимулира и активира артериалната циркулация и лимфотока. Активирането на кръвообръщението допринася за ускоряването на обмяната на веществата и по-бързото отстраняване на метаболитните отпадъци от организма. Този начин масаж, който е предназначен за стимулиране на лимфотока, може да бъде ефективен и за лечение на друг тип симптоми, като отпадналост или безпокойство.
Има теория, че благоприятният ефект върху кръвоносните съдове и кръвния поток, стимулира мускулната тъкан. Вследствие на което мускулите в тялото стават по-устойчиви на наранявания и по-лесно се адаптират към ежедневни дейности, изискващи сила и физическа стабилност. Също така масажът допринася за увеличаване на гъвкавостта и функционалността на мускулите. Спомага за свеждането до минимум на отоци и скованост в резултат от увреждане на меките тъкани или вследствие на продължителна неподвижност. Масажът предотвратява атрофията на недостатъчно активните мускули, особено в оздравителния период на увредените нерви спомага кръвообращението да се запази на необходимите нива. Предотвратява натрупването на мазнини в мускулите.
Чрез разтягането и отпускането на сухожилията, мускулите и ставната капсула се намалява напрежението. Така се редуцират емоционалните импулси касаещи болката, и по този начин косвено се увеличава способността и обхвата на движение на ставите. Редовните масажи по целия гръбначен стълб преди тренировка, допринасят за по-лесното изпълнение на движенията и намаляване на болката. Като цяло масажът осигурява релаксация на цялото тяло, спомага за отпускане на мускулните спазми и нормализиране на втвърдените тъкани. В допълнение повишава нивото на ендорфина, който циркулирайки в организма намалява нивото на болка. Има положителен ефект върху вегетативната нервна система.
Ефектите на масажа са комплексни и сложни, поради факта, че едновременно въздейства върху физиологичните и психологическите аспекти. Най-широко използваният механизъм за установяване на ефекта от масажа е теорията за контрол на портала. Друга теория за механизми на въздействие е промяната в нивото на кръвния поток, предизвикана от някои хормони, сред които е и ендорфина. От друга страна поглаждането, разтягането и мануалната терапия допринасят за намаляване на болката в мускулите, сухожилията и ставите. Важен е приносът за активирането на рецепторите, които при движение играят ролята на сензори. Те осигуряват релаксация на вегетативната нервна система. Също активират централната нервна система и на свой ред водят до намаляване на напрежението в мускулатурата. В резултат на това намалява и чувствителността към болка, тялото се отпуска и релаксира. На последно място масажирането с различни масажни техники на болезнените зони, също като аналгезията, спомагат за активирането на контрола над болката и нейното разпространение.“
лимфаденит, бурсит, периартрит, артрит, периостит, остеомиелит, миозит
Основната цел на масажа е активирането на циркулацията на кръвта в кожата, подкожно и лицевите мускули. Също и ускоряване на лимфния поток, намаляване на напрежението в мускулите и повишаването на тонуса на други мускулни зони. Масажирането на скалпа заедно с лицето, има седативен ефект и може да бъде от полза при безсъние и главоболие, причинени от напрежение и стрес.