Обявиха ноември за месец на борба с рак на простатата. С проф. д-р Халук Онат, координатор в отделението по медицинска онкология в Анадолу Медицински Център, разговаряме по темата:
Рак на простатата е най-често срещаното злокачествено заболяване сред мъжете и представлява 9% от смъртните случаи от раковите заболявания при мъжете. Диагностицирането на заболяването в ранен стадий дава възможност то да бъде напълно излекувано. Ако не се диагностицира навреме и не се приложи подходящото лечение, заболяването може да има фатален изход.
За съжаление, при много от пациентите диагнозата се поставя в период на някакво друго заболяване. Тъй като болестта няма симптоми в начален стадий, ракът на простатата може да бъде диагностициран чрез тестове, извършени по време на профилактични прегледи. Много от случаите на рак на простатата могат да бъдат открити в начален стадий чрез използването на комбинация от ректално туширане на простатната жлеза и серумен простатно-специфичен антиген (PSA).
Както вече споменахме, ракът на простатата в начален стадий (периодът когато туморът е все още малък и податлив на терапия), често не проявява никакви симптоми. Растежът на раковите тъкани предизвиква увеличаване на простатната жлеза, която притиска уретрата. Вследствие на това притискане се появяват проблеми с уринирането.
Най-общо, се наблюдават следните оплаквания:
Ако болестта се разпространи в костите извън простатата, могат да се появят болки в костите, особено в областта на гърба, бедрата, краката и ребрата.
Мъже над 45 години, които имат роднини в семейството с диагноза рак на простатата. Както и мъже над 50-годишна възраст, които нямат в семейството подобни диагнози. Мъжете трябва да знаят, че в даден момент от живота си рискуват да развият рак на простатата. Заедно с това, някои проучвания сочат, че консумирането на храни, богати на мазнини, също увеличава риска.
Мъжете след 45 годишна възраст с фамилна анамнеза за рак на простатата и мъже над 50-годишна възраст без фамилна анамнеза, които искат да водят здравословен живот с продължителност над 10 години. Те трябва веднъж годишно да се подлагат на профилактичен преглед на простатата и серумните нива на PSA.
Диагнозата може да бъде поставена на няколко етапа. Като начало, вашият лекар ще зададе въпроси за здравословното ви състояние от близкото минало, случаи на ракови заболявания в семейството или въпроси за наличие на оплаквания. След това ще извърши общ физически преглед. Поради местоположението й – простатата е орган който не може да се види с просто око, тъй като се намира точно в предната част на ректума. Вашият лекар ще прегледа простатата чрез ректално туширане. По този начин, той ще придобие представа за общия размер на простата, нередности и/или твърдост в някоя от зоните.
Друго изследване което допринася за диагностициране на рак на простатата е измерване нивото на серумния PSA. Това е вещество, което се произвежда както от нормалната простатна тъкан, така и от раковата тъкан. С нарастването на раковите тъкани кръвните нива се увеличават, но при някои пациенти, при които се наблюдават възпалителни процеси в простатата, се среща увеличение на нивата.
Днес, благодарение на изследването чрез ректално туширане и контрол на нивата на серумния PSA, е възможно ракът на простатата да бъде открит в начален стадий.
Ако в резултатите от извършените изследвания има съмнение за рак. Като следваща стъпка се препоръчва изследване на простатната тъкан чрез ултразвукова биопсия. При установена диагноза за рак с цел определяне на степента на разпространение, специалистът може да изиска допълнителни изследвания.
Пациенти с ранна диагностика и приложено подходящо лечение имат сравнително нормален начин и продължителност на живот, който не се различава от този на останалите.
Хирургията е опция за първично лечение при много пациенти, диагностицирани в ранен стадий. В операцията на простатната жлеза, наречена радикална простатектомия, заедно с простатната жлеза се отстраняват и семенните мехурчета.
Лъчетерапията е метод на лечение, който може да се използва само докато рака е ограничен в простатната жлеза. Може да се прилага в случаите на локално разпространение на рака на простатата. Лъчетерапията може да бъде насочена както извън тялото, под формата на облъчване на ракови клетки, така могат да бъдат поставени и радиоактивни ядра директно в раковите клетки (брахитерапия). В някои случаи лечението се осъществява чрез комбинация от двата метода.
При лечението на локализиран рак на простатата оперативният метод и лъчетерапията могат да бъдат много ефективни.
Хормоналната терапия се използва при пациенти, при които туморът обхваща околните тъкани. Прилага се главно по два начина: използване на медикаменти; потвърждаване на полученият ефект от медикаментите с хирургия.
Химиотерапия: В напреднал стадий, когато болестта престава да реагира на хормоналната терапия. Напоследък поради високият риск от рецидив на заболяването, особено при по-млади пациенти в начален стадий, химиотерапията се прилага като част от лечението.
Няма конкретна превенция. Поради това, че заболяването се среща по-често при хора, консумиращи богати на мазнини храни, спазването на хранителен режим, изключващ мазнините, може да се счита за превенция.