Роботизираната хирургия е следващата стъпка в минимално инвазивната хирургия след лапароскопската хирургия, която вече е изместила конвенционалната хирургия в няколко области на общата хирургия: за лечение на заболявания на стомаха и хранопровода, панкреаса, черния дроб и жлъчката, дебелото черво и ректума, щитовидната и надбъбречната жлеза, включително при онкологични заболявания на тези органи.
Роботизираната хирургия предлага редица предимства за пациентите:
Повече за специфичното приложение на роботизираните интервенции в общата хирургия, моля, прочете в секциите по-долу.
Лапароскопсакта хирургия е безопасен и успешен метод за лечение на стомашна херния и рефлукс. Роботизираната хирургия също може да се прилага в такива случаи. Отдавна доказан факт е, че роботизираната хирургия е особено подходящ метод на лечение при сложни операции.
Оперативното лечение на ахалазия (заболяване свързано със свиване на хранопровода и трудно преглъщане, поради това, че мускулите в долния край на хранопровода не се отпускат) се състои в срязване на мускулните влакна в областта на долния езофагиален сфинктер.Тази операция се осъществява най-успешно с роботизирана хирургия, заради триизмерната визуализация и по-високата степен на прецизност в сравнение с лапароскопските операции.
Роботизираната хирургия е подходящ метод при лечението на доброкачествени тумори на хранопровода и отстраняване на засегнати от ракови образувания части от хранопровода. При роботизираните операции пациентът изпитва по-слаба болка, губи по-малко кръв и възстановителният период е значително по-кратък.
Операцията на панкреас е сред най-сложните като техника не само поради риска от кървене на основни кръвоносни съдове, но и заради налагащото се свързване на жлъчните и панкреатични канали към червата. Макар с лапароскопските методи да се постигат някои улеснения, енеобходимo подобряване на свободата на движение на хирургичните инструменти, достъпа на хирурга и двуизмерната визуализация. Чрез роботизираната система се запазват предимствата и на класическата хирургия, и на лапароскопския метод.
Поради местоположението на черния дроб в тялото, отворените хирургични интервенции изискват големи разрези, поради което възстановителния период е продължителен. Освен това, въпреки големия разрез, видимостта по време на операцията е ограничена. Днес, с помощта на роботизираната хирургия, много чернодробни тумори могат лесно да се отстранят само благодарение на подобрената визуализация и то без да се налагат големи разрези.
Освен по-краткия възстановителен период, дължащ се на малките разрези, оперативната прецизност е повишена благодарение на подобрената визуализация, а оттам и постигането на по-добри резултати с по-малка кръвозагуба.
Като лесен, безопасен и ефикасен метод за лечение на някои пациенти с рак на щитовидната жлеза, може да се използва безгазова роботизирана операция с навлизане от подмишницата. По този начин по шията няма белези като при традиционната операция на щитовидна жлеза. Методът не може да се прилага при всички пациенти, например при пациенти със затлъстяване, пациенти с голяма щитовидна жлеза, пациенти, при които щитовидната жлеза е достигнала гръдната кухина и пациенти с къса шия.
Лапароскопската хирургия е приета за златен стандарт в отстраняването на тумори на надбъбречните жлези. Обаче, благодарение на развитието на роботизираната хирургия, бяха елиминирани някои ограничения като двуизмерното изображение и недостига на ръчни инструменти. В допълнение към останалите предимства на роботизираната хирургия, поради високата й прецизност, здравата тъкан на жлезата остава незасегната, а се отстранява единствено туморното образувание.
Роботизираната хирургия не само подобрява отстраняването на органи или туморни тъкани при ракови заболявания, но и дава възможност за пълно отстраняване на лимфни възли.
Все по-често роботите се ползват при операции на тумори в коремната кухина. Проучванията сочат, че този метод е безопасен и ефикасен при радикални онкологични операции.
Роботизираната хирургия е незаменима при интервенции на труднодостъпни и тесни места, които не позволяват манипулиране с ръце или с обикновени уреди, или предоставят твърде ограничена видимост.
При класическите отворени операции на раковите заболявания на дебелото черво и на ректума, поради големия разрез, оздравителният процес е много продължителен, често свързан с болка и усложнения. Въпреки, че лапароскопичната хирургия улеснява много тези операции, ограниченията на уредите, използвани в този метод, не позволяват прилагането на минимално инвазивния метод при всеки пациент, а в някои случаи се налага отново прилагане на отворена операция. Много тесни места на операция, например на тазовата кост, не позволяват манипулиране с лапароскопските уреди. При рак на ректума, изваждането на мастната тъкан, която обгражда червото, допринася за отстраняване на всичките лимфни възли. Използването на роботизираната технология, осигурява отстраняване на тумора, без да се навреди ануса, което е огромно предимство пред използваните досега лапароскопски или отворени операции. Благодарение на тази технология се постигат дългосрочни резултати по отношение на здравето и конфорта на живот на пациентите.
Роботизираната хирургия на дебелото черво и на ректума се прилага при:
За успешно използване на роботизираната хирургия, знанията и опитността на хирурга са от огромно значение.
триизмерните образи и прецизност на манипулациите, намират отражение в оперативните методи на лечение на затлъстяването. Хирургът има възможност да прави повече движения в коремната област, без да навреди на тъканите, обграждащи органите и червата.
Роботизираната хирургия позволява осъществяването на по-прецизни анастомози и по-лесно извършване дори на най-сложните операции като стомашен байпас. Изследователите са достигнали до извода, че прилагането на роботизирания метод е сигурен и ефективен метод за интервенции при пациенти с наднормено тегло, които са рискова група за хирургия.
Бихме искали да ви информираме, че предвид настоящата глобална пандемия COVID-19, „от 19 март 2020 г. Турция напълно затвори границите си за влизане в страната за чуждестранни граждани, независимо от тяхното гражданство. Намиращите се понастоящем в Турция чужди граждани ще могат да напуснат без ограничения, по собствено желание. Изключения при допускането в Турция ще се правят само за определени лица - дипломати, членове на медицински екипи или при хуманитарни случаи, но само след предварително получено разрешение от компетентните турски здравни власти за всеки конкретен случай. Затварянето на границите към момента е без срок, до второ нареждане."
Тъй като нашите настоящи български пациенти не могат да пътуват за редовни или последващи срещи, можем да предложим видеоконсултации с нашите лекари, според възможностите на графика им. Ако проявявате интерес, моля, уведомете ни и ние ще ви предоставим допълнителни подробности. Моля, имайте пред вид, че тези видеоконсултации не заместват стандартното лично посещение, тъй като лекарят няма да може да извърши клиничен или физически преглед. Освен това оценката ще бъде направена въз основа на медицински записи на английски език, кръвни изследвания и хистопатологични оценки, извършени във външни институции. В допълнение, вашите снимки на радиологична и ядрена медицина може да изискват допълнителна консултация от нашите отдели.
Като се има предвид настоящата глобална пандемия COVID-19, съгласно разпоредбите на турското министерство на здравеопазването, Анадолу Медицински Център може да приема пациенти, идващи от чужбина, само след като те се самоподложат на карантина в продължение на 14 дни след влизането в Турция. След като тези пациенти изпълнят 14 дни самокарантина в Турция и ако отговарят на политиката за безопасност на нашата болница, можем да ги приемем за преглед или лечение. Моля, обърнете внимание, че предвид бързо променящата се ситуация по света, ние си запазваме правото да променяме правилата за прием в болницата във всеки един момент. При всички случаи вашият координатор е на разположение 24 часа в денонощието за всички въпроси относно вашето здраве. Благодарим ви за разбирането и сътрудничеството.